Records fall at Cypress Hills Sectional Track Meet on May 21

Send to a friend

Send this article to a friend.

Jenna McDonald from Cabri set a new Cypress Hills Sectional Track Meet record in the Bantam Girls high jump by clearing 1.42 metres, eclipsing the previous record of 1.40 metres.

Younger age group athletes set the pace during the record setting day at the Cypress Hills Sectional Track Meet on May 21, with a total of 20 records falling.

In the meet featuring athletes from Maple Creek, Fox Valley, Burstall, Leader, Cabri, Hazlet and Success, records were set in all four age groups, but primarily records fell in the youngest two age groups.

A total of seven new record performances were turned in during Midget Division events.

Kyra Braaten from Cabri was a double record setting in Midget Girls action. She topped the field in the Midget Girls 400 metre in a new record time of 1:07.48 minutes to take a full five seconds off the previous time of 1:13.39 minutes. Braten also won the Midget Girls long jump with a 4.56 metre effort, nearly half a metre further than the former mark of 4.15 metres. Cabri's Alayna MacDonald was runner up with a 4.36 metre jump to also eclipse the previous record.

Dayna Winzer from Maple Creek turned in a winning jump of 9.15 metres in the Midget Girls triple jump, easily outdistancing the previous mark of 8.53 metres by over half a metre.

Savannah Mass of Fox Valley had a record throw of 9.00 metres in the Midget Girls Shot Put to break the former mark of 8.29 metres. Cabri's Alayna MacDonald was runner up with an 8.58 metre throw which also edged the former record performance.

Logan Stein from Fox Valley cleared 1.60 metres in the Midget Boys high jump to equal the existing mark of 1.60 metres.

Maple Creek's Jean-Luc Mudingayi turned in a 10.12 metre effort in the Midget Boys triple jump to break the former record of 9.98 metres.

Parker Campbell of Maple Creek established a new sectional record in the Midget Boys Javelin with a 43.51 metre throw to break the existing mark of 40.60 metres.

A quartet of new record efforts were posted in Bantam competitions.

Rachelle Bauer from Maple Creek had a record run of 16.00 seconds in the Bantam Girls 80 Metre Hurdles to edge the former mark of 16.56.

Jenna McDonald set a new standard in the Bantam Girls 200 metre run, turning in a record time of 29.81 seconds to shave time off the former mark of 31.11 seconds. Runner-up Cassandra Benson from Hazlet had a time of 31.04 which was also faster than the existing record.

McDonald also set a new Cypress best in the Bantam Girls high jump by clearing 1.42 metres, eclipsing the previous record of 1.40 metres.

Hazlet's Chelsea Wilson had a record throw of 22.98 metres in the Bantam Girls javelin to erase the old record of 22.01 metres by almost a full metre.

Maple Creek's Travis Brost is the new Bantam Boys triple jump record holder at 10.41 metres, also placing nearly a full metre better than the former record of 9.45 metres.

A pair of records were posted in the Junior age division.

Leader's Sierra Schmunk recorded a new record time of 1:14.20 minutes in the Junior Girls 400 metre run, breaking the former mark of 1:17.44 minutes.

Dyanna Brost is the new record holder in the Junior Girls triple jump after erasing the old mark of 8.88 metres with a new record jump of 9.10 metres.

Both Edwin Perrin and Wyatt Ramsay from Maple Creek broke the old record of 25.65 seconds in the Senior Boys 200 metre sprint, with Ramsay winning the race in a time of 24.83 seconds, while Perrin's second place time of 25.50 seconds also eclipsed the former mark.

Montana Schneider from Fox Valley was the lone record setter in the Senior Girls age group, setting a new mark of 33.18 metres in the Javelin to break the old Cypress best of 31.87 metres.

 

CYPRESS HILLS SECTION MEET RESULTS

BANTAM GIRLS

Aggregate

1. Jenna McDonald, Cabri - 40 pts.

2. Payton Bock, Maple Creek - 28 pts.

3. Alex Mason, Maple Creek - 24 pts.

100 meter

1. Madison Glascock, Maple Creek - 14.53 sec.; 2. Courtney Fyke, Leader - 14.54 sec.; 3. Payton Bock, Maple Creek - 14.60 sec.

200 meter

1. Jenna McDonald, Cabri - 29.81 sec.; 2. Cassandra Benson, Hazlet - 31.04 sec.; 3. Payton Bock, Maple Creek - 31.63 sec.

400 meter

1. Jenna McDonald, Cabri - 1:11.15; 2. Payton Bock, Maple Creek - 1:17.30; 3. Kaitlyn McLaughlin, Cabri - 1:22.80.

800 meter

1. Emily Gutfreund, Maple Creek - 2:58.58; 2. Payton Bock, Maple Creek - 3:07.61; 3. Tiana Martin, Maple Creek - 3:18.73.

1500 meter

1. Emily Gutfreund, Maple Creek - 6:29.20; 2. Kaitlyn McLaughlin, Cabri - 6:39.10; 3. Hannah Bradford, Cabri - 6:42.97.

80 metre hurdles

1. Rachelle Bauer, Maple Creek - 16.00 sec.; 2. Madison Glascock, Maple Creek - 17.17 sec.; 3. Cassandra Benson, Hazlet - 17.21 sec.

High Jump

1. Jenna McDonald, Cabri - 1.42 m.; 2. Alex Mason, Maple Creek - 1.34 m.; 3. Sarah Watson, Maple Creek - 1.32 m.

Long Jump

1. Jenna McDonald, Cabri - 3.84 m.; 2. Rachelle Bauer, Maple Creek - 3.82 m.; 3. Sarah Watson, Maple Creek - 3.65 m.

Triple Jump

1. Sarah Watson, Maple Creek - 8.82 m.; 2. Alex Mason, Maple Creek - 8.62 m.; 3. Victoria Briggs, Maple Creek - 8.18 m.

Shot Put

1. Angela Fritzke, Maple Creek - 6.75 m.; 2. Leslie Bauer, Maple Creek - 6.28 m.; 3. Alyssa Hughes, Hazlet - 6.03 m.

Discus

1. Braelynne Heck, Hazlet - 18.20 m.; 2. Alyssa Hughes, Hazlet - 17.60 m.; 3. Courtney Fyke, Leader - 17.55 m.

Javelin

1. Chelsea Wilson, Hazlet - 22.98 m.; 2. Cassandra Benson, Hazlet - 16.17 m.; 3. Braelynne Heck, Hazlet - 15.62 m.

 

BANTAM BOYS

Aggregate

1. Travis Brost, Maple Creek - 38 pts.

2. Michael Mudingayi, Maple Creek - 36 pts.

3. Ethan Bosch, Fox Valley - 28 pts.

100 meter

1. Micheal Midingayi, Maple Creek - 12.70 sec.; 2. Carson Leach, Leader - 13.69 sec.; 3. Ethan Bosch, Fox Valley - 13.70 sec.

200 meter

1. Micheal Midingayi, Maple Creek - 27.20 sec.; 2. Michael Orthner, Success - 29.80 sec.; 3. Ethan Bosch, Fox Valley - 30.20 sec.

400 meter

1. Jackson Sitter, Leader - 1:10.72.; 2. Nicholas Ehnisz, Burstall - 1:12.55; 3. Adam Cunningham, Leader - 1:14.68.

800 meter

1. Blake Link, Maple Creek - 2:51.85.; 2. Jordan Anton, Fox Valley - 3:06.12; 3. Julian Gibeau, Burstall - 3:16.75.

1500 meter

1. Ty Skene, Maple Creek - 6:10.16.; 2. Blake Link, Maple Creek - 6:10.90.; 3. Frank Chou, Fox Valley - 6:27.68.

80 metre hurdles

1. Carson Leach, Leader - 14.70 sec.; 2. Ethan Bosch, Fox Valley - 15.57 sec.; 3. Nick Scott, Maple Creek - 16.12 sec.

High Jump

1. Nick Scott, Maple Creek - 1.40 m.; 2. Ethan Bosch, Fox Valley - 1.35 m.; 3. Jackton Sitter, Leader - 1.35 m.

Long Jump

1. Randen Eckart-Bowyer, Fox Valley - 4.48 m.; 2. Micheal Midingayi, Maple Creek - 4.43 m.; 3. Carson Leach, Leader - 4.20 m.

Triple Jump

1. Travis Brost, Maple Creek - 10.41 m.; 2. Micheal Midingayi, Maple Creek - 8.93 m.; 3. Nicholas Ehnisz, Burstall - 8.01 m.

Shot Put

1. Travis Brost, Maple Creek - 10.28 m.; 2. Dawson Craft, Success - 8.39 m.; 3. Donovan Palmer, Hazlet - 8.17 m.

Discus

1. Travis Brost, Maple Creek - 21.62 m.; 2. Joseph Bosch, Fox Valley - 21.45 m.; 3. Donovan Palmer, Hazlet - 20.60 m.

Javelin

1. Cole Sanchez, Fox Valley - 30.95 m.; 2. Travis Brost, Maple Creek - 30.35 m.; 3. Donovan Palmer, Hazlet - 28.22 m.

 

MIDGET GIRLS

Aggregate

1. Kyra Braaten, Cabri - 40 pts.

2. Dayna Winzer, Maple Creek - 26 pts.

3. Alayna MacDonald, Cabri - 24 pts.

3. Cassidy Kennedy, Cabri - 24 pts.

100 meter

1. Kyra Braaten, Cabri - 13.38 sec.; 2. Alayna MacDonald, Cabri - 14.20 sec.; 3. Nicole Coburn, Cabri - 15.47 sec.

400 meter

1. Kyra Braaten, Cabri - 1:07.48; 2. Anna Wiggins, Fox Valley - 1:24.00.

800 meter

1. Kyra Braaten, Cabri - 2:54.65; 2. Anna Wiggins, Fox Valley - 3:14.33.

1500 meter

1. Cassidy Kennedy, Cabri - 6:47.78; 2. Nicole Coburn, Cabri - 8:08.29.

High Jump

1. Jesse Koethler, Success - 1.36 m.

Long Jump

1. Kyra Braaten, Cabri - 4.56 m.; 2. Alayna MacDonald, Cabri - 4.36 m.

Triple Jump

1. Dayna Winzer, Maple Creek - 9.15 m.; 2. Cassidy Kennedy, Cabri - 8.50 m.; 3. Shelby Klippert, Leader - 8.41 m.

Shot Put

1. Savannah Mass, Fox Valley - 9.00 m.; 2. Alayna MacDonald, Cabri - 8.58 m.; Dayna Winzer, Maple Creek - 8.06 m.

Discus

1. Dayna Winzer, Maple Creek - 23.07 m.; 2. Shelby Klippert, Leader - 19.02 m.; 3. Cassidy Kennedy, Cabri - 18.02 m.

Javelin

1. Shayla Duncan - Cabri - 21.03 m.

 

MIDGET BOYS

Aggregate

1. Dayne Jackle, Maple Creek - 36 pts.

2. Logan Stein, Fox Valley - 34 pts.

3. Parker Campbell, Maple Creek - 32 pts.

100 meter

1. Jean-Luc Mudingayi, Maple Creek - 12.40 sec.; 2. Dayne Jackle, Maple Creek - 12:62 sec.; 3. Logan Stein, Fox Valley - 12.75 sec.

200 meter

1. Dayne Jackle, Maple Creek - 26:16 sec.; 2. Logan Stein, Fox Valley - 26.61 sec.

400 meter

1. Logan Stein, Fox Valley - 1:05.27; 2. Justin Wagner, Fox Valley - 1:06.60; 3. Kyle Osborne, Success - 1:13.60.

800 meter

1. Patrick Ehnisz, Fox Valley - 2:46.66.

1500 meter

1. Patrick Ehnisz, Fox Valley - 5:35.47.

100 metre hurdles

1. Dayne Jackle, Maple Creek - 16.30 sec.; 2. Parker Campbell, Maple Creek - 16.50 sec.; 3. Mason Wagner, Cabri - 18.60.

High Jump

1. Logan Stein, Fox Valley - 1.60 m.; 2. Parker Campbell, Maple Creek - 1.50 m.; 3. Justin Wagner, Fox Valley - 1.45 m.

Long Jump

1. Jean-Luc Mudingayi, Maple Creek - 5.06 m.; 2. Dayne Jackle, Maple Creek - 4.60 m.; 3. Parker Campbell, Maple Creek - 4.56 m.

Triple Jump

1. Jean-Luc Mudingayi, Maple Creek - 10.12 m.; 2. Austin Yanke-Moen, Success - 7.53 m.

Shot Put

1. Cole Keenleyside, Hazlet - 11.09 m.; 2. Cordell Herman, Leader - 10.75 m.; 3. Tristen Sulz, Maple Creek - 9.77 m.

Discus

1. Cole Keenleyside, Hazlet - 33.21 m.; 2. Jaden Eremenko, Maple Creek - 28.60 m.

Javelin

1. Parker Campbell, Maple Creek - 43.51 m.; 2. Cole Keenleyside, Hazlet - 36.66 m.; 3. Tristen Sulz, Maple Creek - 23.60 m.

 

JUNIOR GIRLS

Aggregate

1. Janessa Stricker, Leader - 34 pts.

2. Sierra Schmunk, Leader - 32 pts.

3. Lexi Angerman, Leader - 26 pts.

100 meter

1. Janessa Stricker, Leader - 14.53 sec.; 2. Lexi Angerman, Leader - 14.63 sec.

400 meter

1. Sierra Schmunk, Leader 1:14.20.

800 meter

1. Sierra Schmunk, Leader - 3:05.30.

80 metre hurdles

1. Janessa Stricker, Leader - 15.83 sec.; 2. Lexi Angerman, Leader - 16.20 sec.; 3. Sierra Schmunk, Leader - 16.70 sec.

High Jump

1. Janessa Stricker, Leader - 1.20 m.

Long Jump

1. Dyanna Brost, Maple Creek - 4.15 m.; 2. Madison Cooke, Hazlet - 2.90 m.; 3. Sierra Schmunk, Leader - 3.80 m.

Triple Jump

1. Dyanna Brost, Maple Creek - 9.10 m.; 2. Raelyn Schneider, Fox Valley - 6.90 m.

Shot Put

1. Allyson McIntosh, Hazlet - 6.44 m.

Discus

1. Lexi Angerman, Leader - 18.11 m.

Javelin

1. Allyson McIntosh, Hazlet - 24.82 m.; 2. Jessie Benson, Hazlet - 15.11 m.

 

JUNIOR BOYS

Aggregate

1. Taylor Becker, Maple Creek - 38 pts.

2. Bryton Fels, Leader - 20 pts.

2. Tyler Labarowski, Cabri - 20 pts.

100 meter

1. Taylor Becker, Maple Creek - 13.20 sec.

3000 meter

1. Bryton Fels, Leader - 13:16.90.

High Jump

1. Taylor Becker, Maple Creek - 1.35 m.

Long Jump

1. Taylor Becker, Maple Creek - 4.10 m.

Shot Put

1. Tyler Labarowski, Cabri - 9.26 m.; 2. Taylor Becker, Maple Creek - 8.26 m.

Discus

1. Tyler Labarowski, Cabri - 24.30 m.; 2. Derry Schneider, Fox Valley - 22.42 m.

Javelin

1. Bryton Fels, Leader - 36.11 m.

 

SENIOR GIRLS

Aggregate

1. April Haggart, Cabri - 36 pts.

2. Jayla Walker, Leader - 28 pts.

3. Keanna Bennett, Maple Creek - 24 pts.

100 meter

1. Jayla Walker, Leader - 14.41 sec.; 2. Keanna Bennett, Maple Creek - 15.09 sec.; 3. Ashley Fedosa, Maple Creek - 17.50 sec.

400 meter

1. Heather Bouchard, Leader - 1:14.45.

800 meter

1. April Haggart, Cabri - 3:11.41; 2. Heather Bouchard, Leader - 3:21.79; 3. Sarah Vancuren, Leader - 4:10.65.

1500 meter

1. Sarah Vancuren, Leader - 8:04.13.

80 metre hurdles

1. Keanna Bennett, Maple Creek - 15.30 sec.; 2. Logan Groades, Cabri - 18.50 sec.; 3. Ashley Fedosa, Maple Creek - 19.70 sec.

High Jump

1. Keanna Herter, Fox Valley - 1.38 m.; 2. April Haggart, Cabri - 1.35 m.; 3. Logan Groades, Cabri - 1.25 m.

Long Jump

1. Jayla Walker, Leader - 4.15 m.; 2. Samantha Buscoll, Leader - 3.85 m.; 3. Keanna Bennett, Maple Creek - 3.81 m.

Triple Jump

1. Samantha Buscoll, Leader - 8.83 m.; 2. Jayla Walker, Leader - 8.82 m.; 3. Ashley Fedosa, Maple Creek - 6.68 m.

Shot Put

1. April Haggart, Cabri - 8.61 m.; 2. Shayla Grant, Fox Valley - 8.31 m.; 3. Krystal Rustad, Leader - 5.77 m.

Discus

1. Kaylee Duncan, Cabri - 22.10 m.; 2. April Haggart, Cabri - 19.74 m.; 3. Montana Schneider, Fox Valley - 19.37 m.

Javelin

1. Montana Schneider, Fox Valley - 33.18 m.; 2. Krystal Rustad, Leader - 14.72 m.

 

SENIOR BOYS

Boys Aggregate

1. Wyatt Ramsay, Maple Creek - 38 pts.

2. Devon Sletten, Hazlet - 30 pts.

2. Maverick Jacksteit, Maple Creek - 30 pts.

100 meter

1. Wyatt Ramsay, Maple Creek - 11.92 sec.; 2. Edwin Perrin, Maple Creek - 12.06 sec.; 3. Dylan Horst, Cabri - 12.40 sec.

200 meter

1. Wyatt Ramsay, Maple Creek - 24.83 sec.; 2. Edwin Perrin, Maple Creek - 25.50 sec.; 3. Harlen Keays, Maple Creek - 27.00 sec.

400 meter

1. Devon Sletten, Hazlet - 1:05.62; 2. Harlen Keays, Maple Creek - 1:27.32; 3. Edwin Perrin, Maple Creek - 1:34.68.

800 meter

1. Maverick Jacksteit, Maple Creek - 2:36.57; 2. Winstyn Horton, Maple Creek - 3:00.62; 3. Devon Sletten, Hazlet - 3:10.58.

1500 meter

1. Maverick Jacksteit, Maple Creek - 5:38.26; 2. Brandon Piller, Leader - 6:15.06; 3. Winstyn Horton, Maple Creek - 6:36.58.

3000 meter

1. Maverick Jacksteit, Maple Creek - 16:10.77; 2. Brandon Piller, Leader - 16:19.92.

100 metre hurdles

1. Devon Sletten, Hazlet - 17.80 sec..

High Jump

1. Tyler Chabot, Maple Creek - 1.60 m.; 2. Dylan Horst, Cabri - 1.55 m.

Long Jump

1. Wyatt Ramsay, Maple Creek - 5.51 m.; 2. Tyler Chabot, Maple Creek - 5.03 m.; 3. Harlen Keays, Maple Creek - 4.82 m.

Triple Jump

1. Tyler Chabot, Maple Creek - 10.48 m.; 2. Scott King, Leader - 10.23 m.; 3. Harlen Keays, Maple Creek - 9.92 m.

Shot Put

1. Dylan Horst, Cabri - 9.11 m.

Discus

1. Brandon Dewar, Hazlet - 28.27 m.

Javelin

1. Winstyn Horton, Maple Creek - 35.94 m.; 2. Wyatt Ramsay, Maple Creek - 34.89 m.; 3. Matt Casey, Hazlet - 26.90 m.

Organizations: Cypress Hills Sectional Track Meet

Geographic location: Maple Creek, Fox Valley, Burstall Leader Cabri Hazlet Success

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thanks for voting!

Top of page

Comments

Comments