Team South West places fifth in medal standings

Send to a friend

Send this article to a friend.

Area athletes helped Team South West win 44 medals at the 2014 Saskatchewan Winter Games in Prince Albert

2014 Saskatchewan Winter Games

Team South West placed fifth in the medal standings after six days of action at the 2014 Saskatchewan Winter Games in Prince Albert. Team South West won 13 gold, 13 silver, and 18 bronze medals in total. Regina won the most medals with 89, two ahead of Saskatoon, who won the most gold medals with 38.

Swift Current’s Aleah Nickel had the top result for a Swift Current athlete as she won gold in the Wrestling Individual Competition 39-43 kg Female event.

The other highlight for area athletes was a gold medal from the girls hockey team after they defeated Team South East 8-3 in the championship game Saturday. Team South West had finished 3-0 in the round robin with a 2-1 win over Regina, a 7-1 win over Rivers West, and a 3-1 win over Parkland Valley.

The team included DJ Fletcher (Swift Current), Jenessa Fournier (Ponteix), Reece Girodat (Gull Lake), Kaitlyn Haubrich (Hodgeville), Morgan Reznechenko (Maple Creek), Chloe Smith (Swift Current), Danya Winzer (Maple Creek), Keara Zoerb (Maple Creek), Taylor Kirwan (Gull Lake), Tenelle Lind (Shaunavon), Payton Schwan (Swift Current), and Tiffani Empey (Swift Current).

Swift Current's Erykah Pool was a double winner in snowboarding for Team South West. She placed second in Snowboarding Slopestyle U17 Female and then added a bronze medal in Big Air U17 Female.

Swift Current's Matt Bayliss won bronze for Team South West in Bowling Special "O" Individual Co-ed.

Bayliss was also a member of the South West squad that won bronze in the Team Co-ed competition along with Swift Current's Kathryn Durant, David Philips, Tyler Piercy-Servant, and Jenae Rutz.

A complete list of Team South West medal winners:

Gold (13)

Team South West - Curling Male

Bryn Giddings (Moose Jaw) - Vault Artistic Gymnastics Female

Team South West - Hockey Female  

Damien Wiens (Moose Jaw) - Judo Individual Competition -40kg Male

Team South West - Judo Team Female

Damien Wiens (Moose Jaw)  - Judo Skills Competition -40kg Male

Gabrielle Sanson - Speed Skating 200m Female        

Gabrielle Sanson (Moose Jaw) - Speed Skating 400m Female          

Olivia Moyse (Moose Jaw) - Speed Skating 1500m Female

Olivia Moyse (Moose Jaw) - Speed Skating 3000m Female

Team South West 1 - Speed Skating 2000m Relay Female   

Ben Helland (Moose Jaw) - Wrestling Individual Competition 85kg Male  

Aleah Nickel (Swift Current) - Wrestling Individual Competition 39-43kg Female 

Silver (13)

Talia Park (Moose Jaw) - Biathlon Mass Start Junior Female         

Raine Eberl (Moose Jaw) - Figure Skating Free Skate - Class 3 Male          

Sara Wiens (Moose Jaw) - Judo Individual Competition -50kg Female       

Justin Wiens (Moose Jaw) - Judo Skills Competition -40kg Male   

Erykah Pool (Swift Current) - Snowboarding Slopestyle U17 Female         

Olivia Moyse (Moose Jaw) - Speed Skating 200m Female  

Olivia Moyse (Moose Jaw) - Speed Skating 400m Female  

Hunter Viczko (Moose Jaw)  - Speed Skating 400m Male   

Gabrielle Sanson (Moose Jaw)   - Speed Skating 1500m Female      

Gabrielle Sanson (Moose Jaw) - Speed Skating 3000m Female        

Tony Cushway (Marquis) - Wrestling Individual Competition 38-43kg Male        

Teagen Anderson (Moose Jaw) - Wrestling Individual Competition 75kg Male      

JoLynn Robart (Moose Jaw) - Wrestling Individual Competition 62kg Female

Bronze (18)

Chase Martin/Joel Croissant (Coronach/Assiniboia) - Air Pistol Team Male

Talia Park (Moose Jaw) - Biathlon Sprint Race Junior Female

Team South West - Biathlon Relay Male                              

Matt Bayliss (Swift Current) - Bowling Special "O" Individual Co-ed        

Team South West - Bowling Special "O" Team Co-ed

Bryn Giddings (Moose Jaw) - Floor Exercise Artistic Gymnastics Female 

Arden Kaye (Northwest) - Trampoline Trampoline Gymnastics    

Paige Copeland (Pense) - Judo Individual Competition -45kg Female          

Creedence Mike (Moose Jaw)  - Judo Individual Competition -45kg Male 

Brookelyn Henrickson (Moose Jaw) - Judo Individual Competition +55kg Female

Maria Martin  (Moose Jaw) - Judo Individual Competition +55kg Female 

Team South West - Judo Team Male

Sara Wiens (Moose Jaw) - Judo Skills Competition -50kg Female   

Erykah Pool (Swift Current) - Snowboarding Big Air U17 Female  

Hunter Viczko (Moose Jaw) - Speed Skating 200m Male    

Jane Morris (Moose Jaw) - Speed Skating 3000m Female   

Team South West 1 - Speed Skating 2000m Relay Male      

Maguire Abell (Moose Jaw) - Wrestling Individual Competition 85-105kg Male

The next Saskatchewan Games will be the 2016 Summer Games in Estevan.

Organizations: Team South West, Saskatchewan Winter Games

Geographic location: Swift Current, Moose Jaw, Maple Creek Gull Lake Saskatchewan Prince Albert Saskatoon Estevan

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thanks for voting!

Top of page

Comments

Comments