Southwest students receive degrees from University of Saskatchewan

Send to a friend

Send this article to a friend.

Southwest students were proudly among the approximately 3,500 students who graduated this spring from the University of Saskatchewan.

The U of S conferred degrees to graduating students during Spring 2014 Convocation ceremonies from June 3 to 6.

Swift Current's Thomas O'Hara, who received his Juris Doctor (with Distinction), was presented with the Saskatchewan Law Review Honour along with the Alastair M. Nicol Scholarship.

Mackenzie Cator from Cabri received her Bachelor of Science in Engineering degree (with Great Distinction) and was also recognized with the Environmental Engineering Achievement Award.

A list of Southwest region graduates, as provided by the University of Saskatchewan, is as follows:

Admiral

Preston Spetz, Bachelor of Science in Agriculture.

Katelyn Thibault, Bachelor of Science in Agriculture.

Burstall

Zachary Garthus, Bachelor of Commerce (with Distinction).

Cabri

Mackenzie Cator, Bachelor of Science in Engineering (with Great Distinction).

Jimmi-Lee Jackson, Bachelor of Science in Agriculture (with Distinction).

Cadillac

Melissa Scansen, Bachelor of Science (with High Honours).

Consul

Jeffrey Pridmore, Bachelor of Science in Engineering.

Eastend

Ryan Wig, Bachelor of Commerce.

Elrose

Ryan Campbell, Bachelor of Commerce (with Distinction).

Andrew Hartman, Bachelor of Arts Four-Year.

Arisha Moen, Bachelor of Science in Agriculture.

Kalli Youngstrom, Bachelor of Commerce (with Great Distinction).

Fir Mountain

Chay Boyd Anderson, Bachelor of Science in Agribusiness.

Frontier

Leina Leden, Bachelor of Commerce.

Fox Valley

Meagan Deis, Bachelor of Commerce (with Distinction).

Gull Lake

Jennifer Ellis, Bachelor of Science in Agriculture (with Distinction).

Brandace Winquist, Doctor of Philosophy.

Hazlet

Andrew Bailey, Bachelor of Commerce.

Herbert

Natasha Wiebe, Bachelor of Science in Nursing.

Kyle

Amanda Banks, Bachelor of Commerce.

April Hovland, Bachelor of Arts (with High Honours).

Katherine Kerr, Master of Education.

Lafleche

Emily Wilson, Bachelor of Science in Nursing.

Leader

Morgan Wrishko, Bachelor of Science in Engineering (with Great Distinction).

Maple Creek

Travis Abbott, Bachelor of Education/Bachelor of Music in Music Education (with Distinction).

Lauren Hlady, Bachelor of Commerce (with Distinction).

Erin Palmier, Bachelor of Education (with Distinction).

Mendham

Shelbie Dietrich, Bachelor of Science Three-Year.

Pennant

Thomas Williams, Bachelor of Education (with Distinction).

Ponteix

Kayla Prive, Bachelor of Fine Arts (with Great Distinction).

Prelate

Timothy Hilger, Bachelor of Science in Agriculture (with Distinction).

Shaunavon

Tammi Giasson, Bachelor of Science in Nursing.

Michael Greve, Bachelor of Science Three-Year.

Chad Hammond, Doctor of Philosophy.

Riley Hammond, Bachelor of Arts Honours (with High Honours).

Swift Current

Kaitlyn Blackmer, Bachelor of Arts Honours.

Kristin Blomert, Bachelor of Education (with Distinction).

Cody Bolotniuk, Bachelor of Science Four-Year.

Meghan Bolton, Bachelor of Arts Honours (with High Honours).

Brianna Brodziak, Bachelor of Commerce.

Javier Cabrales, Doctor of Dental Medicine.

Amy Carduner, Bachelor of Science in Agriculture.

William Davis, Bachelor of Science in Engineering.

Ashton Funk, Bachelor of Science in Nursing (with Distinction).

Lindsay Funk, Bachelor of Science in Nursing.

Haylee Hansvall, Bachelor of Science Honours.

Tammy Harder, Certificate in Business Administration.

James Hueser, Bachelor of Science Honours (with High Honours).

Thomas Judiesch, Bachelor of Science in Engineering.

Kaitlin Kelly, Bachelor of Science in Renewable Resource Management (with Great Distinction).

Kamera Lavoie, Bachelor of Science in Engineering.

Kelsy Leavins, Bachelor of Science Four-Year (with Great Distinction).

Jacqueline Menzies, Bachelor of Science Honours.

Christina Neustaeter, Bachelor of Commerce (with Distinction).

Thomas O'Hara, Juris Doctor (with Distinction).

Kody Orr, Bachelor of Commerce.

Claire Peacock, Master of Arts.

Kristine Pederson, Doctor of Medicine.

Amy Robertshaw, Bachelor of Science in Nursing (with Distinction).

Archie Robertson, Doctor of Medicine.

Kale Scherger, Diploma in Agribusiness.

Justin Senicar, Bachelor of Science in Agriculture.

Allissia Smith, Master of Nursing.

Jillian Thiessen, Bachelor of Science Four-Year (with Great Distinction).

Brett Ward, Bachelor of Science Honours.

Brian Wiebe, Bachelor of Science in Engineering.

David Woods, Bachelor of Education (with Distinction).

Val Marie

Paige Hayes, Bachelor of Science in Agriculture (with Great Distinction).

Wymark

Nikole Janzen, Bachelor of Science in Nutrition (with Distinction).

Organizations: University of Saskatchewan

Geographic location: Saskatchewan, Admiral, Burstall Cabri Cadillac Consul Eastend Elrose Fir Mountain Frontier Fox Valley Gull Lake Hazlet Kyle Herbert Lafleche Leader Maple Creek Mendham Pennant Ponteix Prelate Shaunavon Swift Current Val Marie Wymark

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thanks for voting!

Top of page

Comments

Comments