U of S convocation celebrates 100 years

Send to a friend

Send this article to a friend.

The following certificates and diplomas were awarded and degrees were conferred in the 100th year of convocation ceremonies at the University of Saskatchewan's Spring Convocation in Saskatoon, from May 31 to June 2, according to information provided by University Communications.

Abbey

Jennifer Rae Prentice, Master of Science, Veterinary Biomedical Sciences; Thesis: Vitrification of Bovine Oocytes

Admiral

Shannon Michelle McCann, Bachelor of Science Four-year, Physiology, With Great Distinction

Beechy

Becky Marie Connor, Bachelor of Education

Laura Emily Connor, Bachelor of Science in Agriculture

Blumenhof

Trevor Scott Martens, Bachelor of Science in Agriculture, Food and Applied Microbiological Sciences

Blumenort

Joshua Eric Warren, Bachelor of Arts in Public Administration, With High Honours

Cabri

Lyndsey Rae Shaw, Bachelor of Science in Engineering, Civil

Britany Roxanne Sirota, Bachelor of Science in Nursing

Chaplin

Savannah Wallis Gleim, Bachelor of Science in Agribusiness

Brittany Nicole Polley, Bachelor of Science in Archaeology and Biology, With Honours

Consul

Clayten George Wenaas, Bachelor of Science in Engineering

Eastend

Travis Robert William Wasko, Bachelor of Science in Agriculture

Elrose

Dylan Kordell Josdal, Bachelor of Commerce in Accounting

Matthew Andrew McKillop, Bachelor of Commerce in Management

Kyla Jean Sedgwick, Diploma in Agribusiness

Jacquelyn Marlene Sweet, Bachelor of Science in Pharmacy

Craig Michael Wagar, Bachelor of Science in Engineering, Civil

Fox Valley

Elise Catherine Lodoen, Bachelor of Science in Nursing

Frontier

Jannaya Dawn Friggstad, Bachelor of Arts in History, With High Honours; History Centennial Award in History

Glentworth

Warren Matthew Sandor, Bachelor of Science Three-year, Chemistry, With Distinction

Hazenmore

Tanner Ronald Loverin, Bachelor of Science in Engineering, Electrical

Hodgeville

Aric Allan Hanson, Bachelor of Science in Engineering, Mechanical

Kimberly Dawn Marie Landsdall, Bachelor of Science in Agriculture, Plant Science

Robyn Deanne Waldenberger, Bachelor of Science in Agribusiness

Kincaid

Michael James Sadowski, Bachelor of Science in Engineering, Civil

Tyson Ernest Robertson, Bachelor of Science in Engineering

Brody Lee Loverin, Bachelor of Science in Agriculture, Agronomy

Mitch Lane Loverin, Bachelor of Science in Agriculture

Kyle

Chantel Elise Cook, Bachelor of Science Four-year, Microbiology and Immunology

Jill Amanda Husby, Bachelor of Commerce, Human Resources, With Great Distinction

Katherine Rae Kerr, Bachelor of Education, With Great Distinction

Lacadena

Bevin John Hamilton, Bachelor of Science in Agriculture, Animal Science

Lancer

Nyell William Tuchscherer, Bachelor of Science in Engineering, Civil, With Great Distinction

Leader

Dorian Ross Gill Geiger, Bachelor of Arts Four-year, English

Sara Dawn Blott, Bachelor of Science in Nutrition, With Distinction

Graham Anthony Dietrich, Bachelor of Science in Agribusiness, With Distinction

Travis Miller, Bachelor of Commerce in Accounting, With Distinction

Mankota

Alexis Nadine Harvey, Doctor of Philosophy, Toxicology; Thesis: Toxicity of Petroleum Hydrocarbons in Polar Soils

Maple Creek

Wade Christopher Hlady, Juris Doctor

Claire Michelle Peacock, Bachelor of Arts in English and Sociology, With Honours

Jill Whitney Peacock, Bachelor of Science in Nursing, With Great Distinction

Lexie Ann Peterson, Bachelor of Science in Kinesiology, Exercise and Sports Studies

Morse

Elizabeth Anne Jahnke, Bachelor of Science in Agriculture

Neville

Benjamin Jesse Funk, Bachelor of Science in Engineering, Electrical

Pambrun

Amy Beth Robson-MacKay, Doctor of Medicine

Ponteix

Janelle Caitlin Yvonne Gervaise, Bachelor of Arts Three-year in History, With Great Distinction

Prelate

Jeffery James Charnetski, Bachelor of Science in Engineering, Mechanical

Janice Cheryl Meyer, Master of Education in Education Administration

Sceptre

Joshua Robert Staple, Bachelor of Science in Agribusiness

Shaunavon

Romy Arriane Poisson, Bachelor of Science in Agriculture, Environmental Science

Stewart Valley

Brittany Johnsgaard, Bachelor of Science in Agriculture, Animal Science, With Great Distinction

Swift Current

Erin Blomert, Bachelor of Science Four-year, Psychology

Melissa Dawn Boutilier, Bachelor of Arts, Three-year, Psychology

Scott Ronald Byers, Juris Doctor

Dustin Chance Chickoski, Bachelor of Commerce in Accounting, With Distinction

Alanna Elizabeth Dermody, Bachelor of Science, Anatomy and Cellular Biology, With Honours

Christopher Michael Dixon, Bachelor of Commerce in Finance, With Distinction

Emily Anne Dueck, Bachelor of Arts Four-year, Drama

Christine Marie Friesen, Bachelor of Science in Nursing, With Distinction

Kaitlyn Maria Austen Gruetzner, Bachelor of Arts Four-year, Drama, With Great Distinction

Devon Bryce Hennig, Bachelor of Commerce, Marketing, With High Honours and With Great Distinction

George Raymond Alexander Noel Kielly, Bachelor of Science in Education, With Distinction

Amanda Lee Lachowitzer, Bachelor of Science in Nutrition, With Distinction

Mark Douglas Michael Laybolt, Bachelor of Science in Engineering, Mechanical, With Great Distinction

Gunseli Malleck, Doctor of Medicine

Cody Brian Millar, Bachelor of Science Four-year, Environmental Earth Sciences

Michael Dennis Patterson, Bachelor of Science, Physics, With Honours

Ashton Seth Reimer, Bachelor of Science in Engineering, Physics, With Great Distinction

Amy Helena Robertshaw, Bachelor of Science Four-year in Physiology

Philip Robert Roy, Bachelor of Science in Engineering, Mechanical

Tawnya Dallee Schmidt, Bachelor of Arts, With Honours; Linguistics Program Convocation Award

Stefan Graham Scott, Bachelor of Education, With Distinction

Erin Rae Smith, Bachelor of Science in Pharmacy

Taylor Smith, Bachelor of Commerce in Management

Devon Mark Stumborg, Bachelor of Arts in Archaeology, With Honours

Megan Ann Unger, Bachelor of Commerce in Finance

Matthew Lloyd Wiebe, Bachelor of Commerce in Operations Management

Ryan John Wiebe, Bachelor of Commerce in Accounting, With Distinction

Brad T. Williams, Bachelor of Science in Geography, With High Honours

Vanguard

Braden Bradley Brent Davie, Bachelor of Science in Nursing

Chris Alexander Hapke, Bachelor of Fine Arts, Drama, With Distinction

White Bear First Nation

Lanelle Robin Big Eagle, Certificate in Indigenous Peoples Resource Management

Wymark

Donica Marie Janzen, Bachelor of Science in Pharmacy, With Great Distinction

Sarah Gin Neufeld, Bachelor of Arts, English, With High Honours

 

Organizations: University of Saskatchewan

Geographic location: Saskatoon

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thanks for voting!

Top of page

Comments

Comments